Główny Architektura
Kategoria:

Architektura

Reklama

David Chipperfield Architects, który pracował nad renowacją Nowego Muzeum w Berlinie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Londynie, przygotuje koncepcję architektoniczną renowacji Centralnego Biura Telegraficznego przy ulicy Twerskiej w Moskwie.

„Naszym celem jest ożywienie go jako miejsca dla biznesu i życia społecznego, spotkań i komunikacji dla dobrobytu.

Strony: 1 2

Reklama

Zakończył się główny etap budowy nowego mostu zaprojektowanego przez architekta Renzo Piano w Genui. Konstrukcja o długości 1 km na autostradzie łączącej Włochy z granicą francuską zastąpi zbudowany w latach 60. most Morandi, który zawalił się w sierpniu 2018 r. z powodu ulewnych deszczy, zabijając 43 osoby.

Pochodzący z Genui Piano (który zaprojektował Centrum Pompidou i Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku) zaprojektował wiadukt z zaokrąglonym dnem przypominającym dno statku, jako hołd dla morskiej historii miasta.

Strony: 1 2

Reklama

Wilton House w hrabstwie Wiltshire był wiejską rezydencją rodziny Herbert, hrabiów Pembroke, od 1544 roku. Dom jest najbardziej znany ze swojej okazałej południowej fasady z 1630 roku i słynnego „podwójnego sześciennego holu”, w którym wisi duży portret czwartego hrabiego i jego rodziny autorstwa Antonisa van Dycka.

To właśnie czwarty hrabia Pembroke, autor książki o Wilton House, John Martin Robinson, zachęca czytelnika do uznania wyjątkowego wkładu w stworzenie legendarnej posiadłości. Jako Lord Szambelan, hrabia nadzorował królewski projekt budowlany wybitnego architekta Inigo Jonesa. Ten ostatni również odegrał znaczącą rolę w Wilton, ale pośrednio – najpierw, w latach trzydziestych XVI wieku, przez Isaaca de Coe, a w latach 1647-1652, kiedy pokoje państwowe były przebudowywane po pożarze, przez Johna Webba. Ten „zespół dekoratorów Inigo Jonesa” pracował pod kierunkiem samego czwartego hrabiego Pembroke.

Strony: 1 2

Reklama

Wiodący wietnamski rzecznik ds. architektury, Vo Trong Nghia, ujął to w następujący sposób: „Nie można po prostu umieścić drzewa na budynku i powiedzieć, że jest to zielona architektura”. Chociaż, jak potwierdza ta książka, praktyka, o której wspomina, nie jest mu obca. Projekty Vo Trong Nghia podzielone są na dwa tomy wydania zatytułowanego Erecting Nature: jeden tom zatytułowany jest „Green”, drugi „Bamboo”; każdy z nich opatrzony jest krótkim wstępem napisanym przez niestrudzonego krytyka architektury Philipa Jodidio.

Prace opisane w tomie Bamboo zostały zamówione głównie przez branżę hotelarską i turystyczną, chociaż ich cicha godność nie jest zbyt zgodna z takimi funkcjami. Wykorzystanie bambusa jest zakorzenione w wielu kulturach azjatyckich. Jest to zarówno materiał budowlany – elastyczny, mocny, lekki, tani i przyjazny dla środowiska – jak i element naturalnego krajobrazu.

Strony: 1 2

Reklama

Dworzec kolejowy Liège-Guillemins jest wyjątkowym belgijskim zabytkiem. Stworzony przez geniusza architektury Santiago Calatravę, piękny dworzec wygląda jak gigantyczna płaszczka. Jego pofałdowany dach o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych jest podtrzymywany przez 39 stalowych łuków, cud nowoczesnej inżynierii i wysokiej sztuki budowlanej. Budynek nie ma bocznych fasad, dzięki czemu jest jak najbardziej otwarty na miasto. Zbudowana w 2009 roku stacja kosztowała 437 milionów euro, ale Liège twierdzi, że każdy zainwestowany cent jest uzasadniony: przyciągnęła turystów i radykalnie przekształciła południowo-zachodnią dzielnicę Guillemin, wcześniej znaną z sex shopów i tanich hoteli.Dziś znajdują się tam designerskie sklepy, punkty gastronomiczne, restauracje i kawiarnie, a w 2015 roku wybudowano wieżowiec Paradise Tour, obok którego znajdują się modne mieszkania. Najwyraźniej, aby wesprzeć rozwój i inne przedsiębiorcze „ruchy” oraz odświeżyć pamięć o architektonicznym arcydziele, biznesmeni z Liège, kierowani przez kolekcjonera Stéphane’a Uhodę (Uhoda Group – dużego europejskiego dostawcę), wymyślili projekt „tuningu” stacji. Zaprosili oni gwiazdę sztuki współczesnej Daniela Burena do stworzenia na stacji instalacji w jego charakterystycznym stylu.

Strony: 1 2

Reklama