Podczas gdy ChatGPT nie może zastąpić eksperta lub samych danych naukowych, ta forma sztucznej inteligencji (wielu naukowców nie zgadza się, że ChatGPT jest sztuczną inteligencją, kategoryzując ją jako „chiński pokój”. – Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Human Vaccines and Immunotherapeutics, ta forma sztucznej inteligencji (wielu naukowców nie zgadza się, że ChatGPT to sztuczna inteligencja) jest w stanie poprowadzić użytkowników do informacji, które są zgodne z danymi naukowymi”.
Reklama
Naukowcy nie zapomnieli jednak o niedociągnięciach ChatGPT. Główny autor artykułu, Antonio Salas, zwrócił uwagę, że chatbot reaguje inaczej, jeśli powtórzysz pytanie z kilkusekundowym opóźnieniem.
Profesor Salas ostrzegł, że obecna wersja systemu sztucznej inteligencji może zostać przeszkolona do robienia czegoś przeciwnego, tj. udzielania odpowiedzi sprzecznych z dowodami naukowymi. W takim przypadku chatbot mógłby promować fałszywe poglądy, takie jak hipoteza płaskiej Ziemi lub zaprzeczanie ewolucji. Naukowcy uspokajają jednak: domyślnie sieć neuronowa nie jest podatna na takie zachowania.